Куртина V з укріпленим входом до Консульского замку

Куртина V з укріпленим входом до Консульского замку

Історичні дані:

Куртина розташована між баштою № 5 (Донжон Консульського замку) та баштою № 6 (Мала башта Консульського замку). Є складовою частиною комплексу Консульського замку. Виконувала захисну функцію з півночі зі сторони міста. Являє невід’ємну частину Консульського замку та побудована одночасно з ним у другій половині XIV ст., імовірно у перший період будівельних робіт, що провадили генуезці після захоплення міста.

Архітектура:

Розташована на східному відрозі хребта Фортечної гори і є частиною укріплень Консульського замку та цитаделі міста.

Куртина V з укріпленим входом до Консульского замку

Довжина куртини складає 19,25 м при висоті, що збереглася — 7,40–9,48 м. Максимальна товщина — 1,37 м. Фундаменти встановлено безпосередньо на поверхню скелі, що була вирівняна підтескою. Бойовий хід виступає за внутрішній фас стіни, вірогідно був ширший за рахунок дерев’яного настилу, що спирався на дерев’яні балки, горизонтально вмуровані в основу зубців. Висота зубців з парапетом (згідно з відбитком на стіні донжону у місці примикання куртини) складає майже 2 м. В куртині влаштовано дві амбразури, розташовані на різному рівні, що пов’язано з рельєфом місцевості. Імовірно передбачалася ще одна, від якої збереглася кладка склепінчастої ніші на внутрішньому фасаді. Проте амбразуру не було зроблено у зв’язку з будівництвом зовнішнього укріплення входу в Консульський замок.

Останній виконано у вигляді прямокутної прибудови розміром 5,03 х 2,59 м, яка прилягає до куртини з північного боку, у місці її примикання до донжону Консульського замку. Вхід до подвір’я Консульського замку знаходився на місці примикання до башти донжону. Ширина його складає 1,58 м. На арці входу збереглися залишки тиньку, на якому на момент реставрації були помітні залишки фрескового розпису. На ньому було зображено образ Христа, що сидить на троні. У стінах прямокутного передворітного укріплення, що примикає до куртини з боку міста, розташовано амбразуру та круглу бійницю, вирізану з цільного блоку пісковику. Остання призначена для ведення бою з вогнепальної зброї. Куртина розташована впритул до донжону, та у перев’язь з Малою баштою консульського замку. Це свідчить про те, що подвір’я консульського замку було збудоване пізніше, ніж башта донжону.

Перебудови були викликані підвищенням обороноздатності замку. Вони пов’язані з реконструюванням воріт замку та будівництвом передворітного укріплення. Втрачено зубці куртини. Археологічний шар відсутній.