Башта Барнабо ді Франкі ді Пагана (№ 14)

Башта Барнабо ді Франкі ді Пагана (№ 14)

Історичні дані:
Башта знаходиться в центральній частині зовнішньої лінії оборони Судацької фортеці. Із західного боку башти розташовані єдині міські ворота генуезької Солдайї. Під час археологічних досліджень 1972 року під її фундаментами були виявлені залишки житлової забудови XIII — XIV ст. та фундаменти стіни, що була побудована пізніше та закрила башту з боку міста. Вхід до башти через цю стіну було оформлено пілонами. З цією баштою традиційно пов’язується геральдична плита, що на початку XIX ст. випала з північної стіни, з будівельним написом: “1414 року, в четвертий день червня побудова даної фортеці вся закінчена під час правління іменитого і могутнього мужа пана Барнабо ді Франкі ді Пагана високоповажного консула, головного скарбника, коменданта і воєначальника Солдайї”. Плита донині зберігається у Одеському археологічному музеї НАН України.
Архітектура:
Башта розташована біля підніжжя північної частини Фортечної гори і є складовою частиною зовнішньої лінії оборони, яка захищала місто з боку північного схилу гори. Вона є початком її північно-східної ділянки і входить до комплексу головних воріт міста.

Башта Барнабо ді Франкі ді Пагана

Башта Барнабо ді Франкі ді Пагана

Башта тристінна неправильної чотирикутної форми, двоповерхова відкрита у внутрішню частину міста. Північній мур довжиною 8,50 м західний — 7,80 м, східний — 7,25 м. Висота – 20,00 м, зведена з сіро-бурого пісковику на вапняному розчині. Мури із внутрішнього боку виконано уступами, на які було укладено міжповерхові перекриття. З боку міста після побудови башти було прибудовано додатковий мур, що закрив перший поверх до рівня бойових майданчиків куртини. В центральній частині мурів знаходився дверний проріз з пілонами по боках. У верхній частині башти по периметру мурів зберігся ряд кронштейнів-консолей, на яких було встановлено зубці. Із зазорів, що утворилися між муром башти та зубцями, можна було вести стрільбу. Таким чином було ліквідовано „мертвий простір” біля підніжжя башти. У північному мурі башти на рівні першого поверху знаходилася вертикальна амбразура, яка була закладена, скоріш за все, в один час з будівництвом четвертого муру і пристосуванням першого поверху башти під караульне приміщення. На рівні другого поверху у східному мурі знаходилося прямокутне вікно, у північному — два вікна. На тому ж поверсі у західному мурі був створений дверний проріз для виходу на бойовий майданчик північного муру воріт 1389 р. В нижній частині зовнішнього боку північного муру присутня порожня ніша від закладної плити.
Перебудови не зафіксовані, втрачено зубці башти. Археологічний шар досліджений до рівня підлоги башти.