Барбакан
Барбакан
Історичні дані: Барбакан знаходиться в центральній частині зовнішньої лінії оборони Судацької фортеці перед міськими воротами. Первинно, з 1389 р. ворота були захищені лише прямокутним барбаканом. Згодом перед цими воротами був побудований ще один напівкруглий барбакан, посилений ровом 8 м завширшки. Сучасний вигляд передміського укріплення з вхідними воротами у північній частині був сформований остаточно при перебудові 1469 р., про що свідчить геральдична плита з латинським будівельним написом консула Солдайї Бернардо ді Аміко, яка знаходилася на арці воріт барбакану до її руйнації на початку XIX ст. Східна частина напівкруглої споруди барбакану прилягає до оборонного муру в кількох метрах від башти № 14 (Барнабо ді Франкі ді Пагана) 1414 р., а західна — закриває амбразуру в середній частині північної стіни башти 1385 р. (Якопо Торселло). В цій частині споруди збереглися залишки первісного відкосу ворітного отвору барбакану. В цьому напрямку скеровані артилерійські амбразури, що збереглися на північ від первісного ворітного отвору. |
![]() |
Пізніше, коли основа західного муру башти 1385 р. була підсилена талусом, ворітний отвір був закритий його кладкою. Відтоді ворота барбакану були перенесені до північної частини споруди, а рівень його парапету було підвищено, про що свідчать залишки закладених зубців у кладці споруди. Вірогідно, ця перебудова датується 1469 р.
Барбакан розташований біля підніжжя Фортечної гори і є складовою частиною передворітного укріплення зовнішньої лінії оборони, яка захищала місто з півночі.
Побудований півколом. Загальна довжина стін складає приблизно 71,5 метрів, ширина по лінії від головних воріт — 24,5 метри. Існуючий вхід до барбакану віддалений від головних воріт на 26 метрів. Перед входом був розташований перекидний міст через рів завширшки 8 метрів. Про останню перебудову барбакану свідчить плита 1469 р. консула Бернардо ді Аміко із зображенням Богоматері Одигитрії у центрі, яка, за свідченнями джерел, у кінці XVIII ст. знаходилася над аркою ворітного отвору барбакану. Мури барбакану прорізані вертикальними амбразурами, в основі стін барбакану були влаштовані бійниці для підніжного бою із застосуванням вогнепальної зброї. Бойові позиції усередині барбакану знаходилися нижче рівня денної поверхні і були укріплені підпірними мурами та сходами. В мурах барбакану спостерігаються сліди їх нарощування.
Остання перебудова датується 1469 р. Втрачено зубці стін. У XVII — XVIII ст. під східною стіною в середині барбакану влаштовано невеликий фонтан.