Барбакан

Барбакан

Історичні дані:

Барбакан знаходиться в центральній частині зовнішньої лінії оборони Судацької фортеці перед міськими воротами. Первинно, з 1389 р. ворота були захищені лише прямокутним барбаканом. Згодом перед цими воротами був побудований ще один напівкруглий барбакан, посилений ровом 8 м завширшки. Сучасний вигляд передміського укріплення з вхідними воротами у північній частині був сформований остаточно при перебудові 1469 р., про що свідчить геральдична плита з латинським будівельним написом консула Солдайї Бернардо ді Аміко, яка знаходилася на арці воріт барбакану до її руйнації на початку XIX ст. Східна частина напівкруглої споруди барбакану прилягає до оборонного муру в кількох метрах від башти № 14 (Барнабо ді Франкі ді Пагана) 1414 р., а західна — закриває амбразуру в середній частині північної стіни башти 1385 р. (Якопо Торселло). В цій частині споруди збереглися залишки первісного відкосу ворітного отвору барбакану. В цьому напрямку скеровані артилерійські амбразури, що збереглися на північ від первісного ворітного отвору.

Барбакан

Барбакан

Пізніше, коли основа західного муру башти 1385 р. була підсилена талусом, ворітний отвір був закритий його кладкою. Відтоді ворота барбакану були перенесені до північної частини споруди, а рівень його парапету було підвищено, про що свідчать залишки закладених зубців у кладці споруди. Вірогідно, ця перебудова датується 1469 р.

Архітектура:

Барбакан розташований біля підніжжя Фортечної гори і є складовою частиною передворітного укріплення зовнішньої лінії оборони, яка захищала місто з півночі.

Побудований півколом. Загальна довжина стін складає приблизно 71,5 метрів, ширина по лінії від головних воріт — 24,5 метри. Існуючий вхід до барбакану віддалений від головних воріт на 26 метрів. Перед входом був розташований перекидний міст через рів завширшки 8 метрів. Про останню перебудову барбакану свідчить плита 1469 р. консула Бернардо ді Аміко із зображенням Богоматері Одигитрії у центрі, яка, за свідченнями джерел, у кінці XVIII ст. знаходилася над аркою ворітного отвору барбакану. Мури барбакану прорізані вертикальними амбразурами, в основі стін барбакану були влаштовані бійниці для підніжного бою із застосуванням вогнепальної зброї. Бойові позиції усередині барбакану знаходилися нижче рівня денної поверхні і були укріплені підпірними мурами та сходами. В мурах барбакану спостерігаються сліди їх нарощування.

Остання перебудова датується 1469 р. Втрачено зубці стін. У XVII — XVIII ст. під східною стіною в середині барбакану влаштовано невеликий фонтан.