Будинок митрополита

Будинок митрополита

РЕСТАВРАЦІЯ   ЕКСПОЗИЦІЯ   КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ

Будинок митрополита

Будинок митрополита розташований у західній частині подвір’я Софійського архітектурного комплексу, напроти головного входу до собору. До створення цієї перлини українського бароко доклали зусиль кілька київських митрополитів. Споруджений у 1722–1730 рр. за часів митрополита Варлаама Ванатовича, Будинок спочатку був одноповерховим. Його наступник митрополит Рафаїл Заборовський (1731–1747 рр.) спорудив другий поверх, у зведенні якого, ймовірно, брав участь талановитий зодчий Й.Г. Шедель. Завершення будівництва відноситься до часів перебування на київській кафедрі митрополита Тимофія Щербацького (1747–1757 рр.), який залучив до робіт архітектора С. Антонова. В цей період споруджено третій, мансардний поверх, влаштовано новий дах з заломом, східний і західний фасади Будинку прикрашено чудовими бароковими фронтонами.

У подальшому Будинок неодноразово перебудовувався, добудовувався і ремонтувався. У 1880-і рр. за проектом відомого київського архітектора В. Ніколаєва з західного боку зроблено прибудову, влаштовано балкон зі сходами, якими з другого поверху можна було спуститися в митрополичий сад. В інтер’єрі з’явилися нові широкі гранітні сходи.

Після жовтневого перевороту Будинок митрополита було націоналізовано, і тут розташовувалися різні організації.

Масштабні ремонтно-реставраційні роботи у Будинку митрополита здійснено протягом 2005−2008 рр. (автори проекту реставрації – архітектори С. Юрченко і В. Отченашко; меценат – Благодійний фонд «Розвиток України»). В процесі робіт було відкрито та реставровано автентичний живопис XVIII ст., що зберігся в інтер’єрі пам’ятки. Фахівцями вивчено найближчі аналоги предметів умеблювання, завдяки чому на першому поверсі Будинку сформовано музейну експозицію, яка відтворює інтер’єр та начиння митрополичих покоїв XVIII – XIX ст. На другому поверсі знаходяться виставкові зали та велика, обладнана сучасними технічними засобами, конференц-зала, де проходять конференції, семінари та інші заходи культурно-масового характеру.