Ремонти та реставрація

Ремонти та реставрація

За час існування Андріївська церква не зазнала значних змін і перебудов, хоча ремонтувалася багато років.

Ремонтні роботи у першій половині ХІХ ст. виконувалися за проектами архітекторів А. Меленського та П. Спарро.

Великі роботи було проведено до сторічного ювілею храму, який відзначався 1867 року. Ремонтувалася споруда церкви також в кінці ХІХ ст., а протягом ХХ ст. в пам’ятці кілька разів проводилися значні ремонтно-реставраційні роботи.

У 1978-1979 роках було відновлено у первісних формах верхи церкви на основі автентичних креслень Ф.-Б. Растреллі, фотокопії яких надійшли з Віденського музею „Альбертіна” (автор проекту реставрації – архітектор В. Корнєєва). В результаті Андріївська церква набула зовнішнього вигляду, що відповідає авторському задуму, і посіла належне місце в історії вітчизняної та світової архітектури.

У 90-х роках ХХ ст. в Андріївській церкві проводилися планові ремонтно-реставраційні роботи екстер’єру та інтер’єру.

Протягом десятиліть реставрацію живопису та дерев’яного різьблення Андріївської церкви виконують висококваліфіковані спеціалісти корпорації „Укрреставрація” та Національного Науково-дослідного Реставраційного Центру України.

Питання реставрації Андріївської церкви було включене до комплексної програми збереження об’єктів Національного заповідника «Софія Київська» на 2003-2010 рр. Вона була затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 р. № 624 та Указом Президента України Віктора Андрійовича Ющенка від 31.12.2005 р. № 1881 /2005 «Про невідкладні заходи щодо відродження Софії Київської, яка загальнонаціонального духовного центру». Проект реставрації Андріївської церкви був підготовлений у 2008-2010  рр.  відповідно до Генерального договору № 72/06 (24.09.2008) на розробку проектної документації «Протиаварійні та ремонтно-реставраційні роботи по Андріївській церкві», що був підписаний між Національним заповідником «Софія Київська» (генеральний замовник) та українсько-французьким спільним підприємством «Основа-Солсиф» (генеральний проектувальник).

Перші в історії Андріївської церкви комплексні ремонтно-реставраційні роботи були поділені на три етапи.

2009-2017 рр.

На першому етапі було проведене укріплення Андріївського пагорбу, на якому височить храм. Комплекс заходів з укріплення пагорбу та фундаментів Андріївської церкви, серед іншого, передбачав облаштування армованих сталевим каркасом буронабивних паль у підніжжя пагорбу, укріплення схилів пагорбу нагелями зі сталевими стрижнями, спорудження бетонного підпапертного приміщення для підвищення стійкості подіуму церкви, зміцнення грунтової основи під підмурками церкви й стилобату джет-колонами, облаштування принципово нової дренажної системи, заходи з благоустрою пагорбу. Вищеназвані роботи були реалізовані протягом 2009-2017 рр.

2015-2017 рр.

Роботи з реставрації екстер’єру Андріївської церкви відносилися до другого етапу комплексних реставраційних робіт на пам’ятці. 17 серпня 2015 р. між Національним заповідником «Софія Київська» та ТОВ «ЕКСТЕР’ЄР-БУДСЕРВІС» був укладений Генеральний договір, який передбачав завершення робіт по укріпленню та облаштуванню благоустрою Андріївського пагорбу, проведення реставрації фасадів, паперті та сходів Андріївської церкви. 16 листопада 2015 р. Андріївська церква була закрита для відвідування, на фасадах храму встановили риштування.  Серед іншого роботи з реставрації екстер’єру Андріївської церкви включали ряд цегельних, штукатурних та малярних робіт на фасадах. Зокрема, на бічних куполах храму були відновлені елементи ліпного декору, очищена позолота на литих чавунних елементах. Паралельно із роботами на фасадах була проведена перша в історії грунтовна реставрація чавунних сходів, що ведуть на паперть Андріївської церкви. Кожна сходинка була демонтована, відреставрована і повернута на своє історичне місце по завершенню робіт з ремонту та укріплення площадок сходів. Після завершення робіт з реставрації огорожі паперті і сходів, зняття риштувань з фасадів та встановлення сучасної системи зовнішнього освітлення храму,  оглядовий майданчик Андріївської церкви був урочисто відкритий для відвідування (до Дня Незалежності України – 24 серпня 2017 р.).

2016-2020 рр.

У жовтні 2016 р. розпочався третій етап ремонтно-реставраційних робіт в Андріївській церкві, якій передбачав реставрацію її інтер’єрів. Головною ідеєю реставраційних робіт в середині храму стало повернення церкви до того вигляду, у якому її внутрішнє опорядження було задумане архітектором Ф.-Б. Растреллі у сер. XVIII ст. Стінам храму повернули історичний колір, реконструювали історичні панікадила, також відбулося повернення до первинної системи організації вхідної групи храму. Вперше в історії Андріївської церкви була проведена реставрація престолу, який символізує місце встановлення хреста апостолом Андрієм Первозванним на Андріївському пагорбі у I ст. н. е. Протягом реставраційних робіт 2016-2020 рр. були відреставровані абсолютно всі елементи ліплення (з гіпсу), різьбленння по дереву та живопису cер. XVIII – сер. XIX ст. в інтер’єрах церкви, зокрема – 39 ікон в іконостасі (єдиному в світі повністю збереженому іконостасі авторства Ф.-Б. Растреллі).

Ремонти та реставрація

Церква у риштуванні.
Реставрація 1978–1979 рр.
 
Ремонти та реставрація
Реставрація маківки
центральної бані. 1978 р.