Іллінська церква (кін. ХVІІ – сер. ХVІІІ ст.)
Іллінська церква (кін. ХVІІ – сер. ХVІІІ ст.)
Поблизу набережної Дніпра знаходиться один з найдавніших київських храмів – Іллінська церква, що дійшла до нашого часу в архітектурних формах доби бароко.
В літописі перший християнський храм Київської Русі в ім’я Св. Іллі згадується у 945 р. Він був зведений у Києві над «Ручаєм», який більшість дослідників ототожнюють з річкою Почайною, яка згодом злилася з Дніпром. Саме в ньому християни з дружини князя Ігоря присягалися на мирну угоду з Візантією. Посвята храму на честь святого пророка Іллі, який ревно боровся з ідолопоклонством, була актуальною для малочисельних християн, які мешкали у тогочасному язичницькому середовищі Києва. Місце, де у 988 р. відбулося хрещення киян за часів князя Володимира, достеменно не відоме. Проте існує думка, що воно могло відбутися поблизу Іллінського храму.
На місці літописної дерев’яної у 1613-1692 рр. була побудована мурована Іллінська церква на кошти київського міщанина Петра Гудими, родина якого ще довгі роки опікувалася цим храмом. За архітектурною композицією церква належить то типу українських тризрубних храмів. На початку ХVIII ст. було зведено двоярусну дзвіницю з шатровим верхом та урочисту барокову браму.