Дзвіниця колишнього Грецького монастиря Св. Катерини (поч. ХХ ст.)

Дзвіниця колишнього Грецького монастиря Св. Катерини (поч. ХХ ст.)

У південно-східному куті Контрактової площі височіє вишукана дзвіниця колишнього Грецького Свято-Катерининського монастиря, що був окрасою Подолу у XVIII ст.

Київська грецька колонія виникла ще у 1650-х рр., коли православні емігранти з Османської імперії, шукали в Україні порятунку від турецького гноблення й почали оселятися на Подолі. Невдовзі  постала потреба у церкві, де б служби правилися грецькою мовою. Землю під монастирське подвір’я виділив заможний грецький купець Астаматіос Стіматі, де в 1738 р. була споруджена дерев’яна каплиця. Наступного року церковна громада отримала офіційний дозвіл від Київського магістрату на будівництво власного храму. У 1741 р. була споруджена мурована церква Св. Катерини в стилі українського бароко, при якій виникає грецьке церковне братство зі школою. Згодом ченці з Афону заснували при церкві Грецький монастир Св. Катерини, підпорядкований безпосередньо Синайській горі.

На початку ХХ ст. за проектом В. Ейснера  на території монастиря спорудили  5-поверховий прибутковий будинок у стилі модерн (1912) та дзвіницю (1914), що замінила попередню двоярусну 1837 р.

У1928 р. монастир було закрито і передано у розпорядження комунального господарства, що призвело до втрати деяких споруд. В1929 р.   під приводом того, що в склепіннях Свято-Катерининської церкви з’явилися тріщини, будівлю зруйнували, а наступного року розібрали верхні яруси дзвіниці.

У1996 р. було відновлено первісний вигляд дзвіниці. В колишніх монастирських спорудах розміщено Управління Національного банку України по Києву та Київської області.