Гостиний двір (ХІХ-ХХ ст.)

Гостиний двір (ХІХ-ХХ ст.)

Пам’ятка архітектури національного значення розташована в самому центрі Контрактової площі – головного торгового центру стародавнього Києва. За часів Київської Русі тут розташовувалися дерев’яні торгові ряди, де зупинялися, зберігали товари й, безпосередньо, торгували гості-купці.

В 60-і рр. XVIII ст. була зведена перша будівля Гостиного двору за проектом архітектора І. Григоровича-Барського. У 1809 р. розпочалося будівництво нового Гостиного двору за проектом архітектора Луїджі Руски у стилі класицизму. Гостиний двір планувався як двоповерхова будівля у вигляді замкненого прямокутника з відкритими аркадами-галереями й внутрішнім подвір’ям, до якого вели 6 воріт. Але пожежа 1811 р. та війна 1812 р. завадили київському магістрату завершити будівництво. Звели тільки перший поверх. Гостинний двір мав близько 50 магазинів, що групувалися у певні ряди: залізний, шовковий, суконний, хутровий тощо.

Після чергової пожежі у 1828 р. була проведена реконструкція Гостиного двору архітектором Андрієм Меленським. В другій половині XIX століття будівля знову була перебудована (замуровані аркові галереї, довільно прибиті пройоми).

У 1980–1982 рр. до 1500-річчя Києва була здійснена масштабна реконструкція будівлі під керівництвом архітектора В. Шевченко, яка віднайшла в Ленінградських архівах оригінальні креслення Л. Руски й втілила в життя його первісний задум.  

З того часу і до 2012 р. у споруді розташувалися різні державні установи, комерційні й культурні заклади такі, як  Київський академічний драматичний театр на Подолі, Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека ім. Заболотного тощо.

У 2011 р. будівлю Гостиного двору було виключено зі списку пам’ятників архітектури України з метою його подальшої перебудови у торгово-офісний центр. Активна позиція громадськості призупинила незаконну перебудову споруди. В 2016 р. будівлі Гостиного двору повернули статус архітектурної пам’ятки національного значення. На сьогодні столична влада планує привести Гостиний двір до належного стану.