Церква Успіння Богородиці (Пирогоща) (ХІІ-ХХ ст.)

Церква Успіння Богородиці (Пирогоща) (ХІІ-ХХ ст.)

У північно-західній частині Контрактової площі, на перехресті вулиць Притисько-Микільської та Флорівської, знаходиться церква Успіння Пресвятої Богородиці, більш відома як Пирогоща.

За літописом церква була закладена у 1132 р. великим київським князем Мстиславом, сином Володимира Мономаха. Будівництво тривало 4 роки і було завершено у 1136 р. за часів князювання Ярополка, брата Мстислава. Особливість цієї церкви полягає в тому, що вона була першою будівлею Київського князівства, цілковито збудованою з цегли, без уживання каменю.

Існують різні гіпотези щодо незвичної назви церкви. Деякі дослідники вважають, що Пирогощу збудували на кошти купців, які торгували хлібом та зерном , бо «пир» або «пиро» з давньословянської – просо, пшоно, а «гоща» походить від слова «гость» – купець. Проте більшість вважає, що назва церкви походить від привезеної з Константинополя візантійської ікони Божої Матері «Пірготісса» («пиргос» з грец. – «башта»), де існувала традиція розміщувати такі ікони у монастирських вежах або над брамами міських башт.

Протягом сторіч Пирогоща була головною соборною церквою подільських купців, міщан і ремісників, а також центром громадського життя Подолу. При церкві працювали школа, сирітський притулок, лікарня для бідних, міський архів, а поруч проходили збори городян.

Церква була зруйнована під час навали орд хана Батия у 1240 р. Згодом, храм відтворювали у різних стилях відповідних епох: у XVII ст. – у стилі ренесансу (арх. С. Браччі), у XVIII барокового вигляду надав храму І. Григорович-Барський, у ХІХ арх. А. Меленський зводить церкву у стилі класицизму.

В 1935 р. за наказом радянської влади храм було знищено. Дослідження, що встигли провести науковці перед руйнуванням, встановили, що церква зберегла більшу частину своєї автентичної будови, незважаючи на численні перебудови та руйнування.

В 1998 р. корпорація „Укрпроектреставрація” відтворила церкву в її гіпотетичних первісних формах. Пирогоща стала першим храмом, який відбудовувався в м. Києві у формах ХІІ ст.